הנקה

בואו להגן, לקדם ולתמוך בהנקה
חלב אם מספק תזונה שאין שניה לה לתינוקות בשלבים המוקדמים של החיים. WHO / UNICEF ממליץ על הנקה בלעדית במשך 6 חודשי החיים הראשונים, עם שילוב מזון משלים מגיל 6 חודשים, והמשך ההנקה כל עוד הדבר מטיב ומתאים לאם ולתינוק.
חלב אם מהווה מקור לאנרגיה, רכיבי תזונה, וגם נוטריינטים ביו-אקטיביים החיוניים לגדילה והתפתחות התינוק.
לתינוקות הניזונים מחלב אם פלורת מעי שונה, דפוסי גדילה שונים ואף עומדים בסיכון נמוך יותר למחלות כרוניות, כגון השמנת יתר, סוכרת מסוג 1 ו -2 ומחלות לב וכלי דם.

1 topic
חלב אם, אמא ותינוק - קומפלקס ביולוגי ייחודי

מרצה: Aristea Baniya חלב אם הוא ההזנה הטובה ביותר לתינוק. לחלב אם יתרונות בריאותיים רבים לתינוק ולאם המניקה הן לטווח הקצר והן לטווח הרחוק. חלב אם הוא הבחירה הטובה ביותר להזנה והוא מותאם לשלב ההתפתחותי של התינוק , כמו כן ישנם פקטורים חיצוניים המשפיעים על הרכבו המסייעים בהגנה על התינוק. יש עדיין הרבה לגלות באשר למבנהו המורכב של חלב אם המשמש גם כמערכת ביואקטיבית לתינוק הגדל. דר' אריסטאה בניה מציגה בהרצאתה צעדים עתידיים בתחום חקר חלב אם במיוחד בכל הנוגע להרכבו ותפקודו ובאפשרות להתייחסות גלובלית שתאפשר למקסם את היישומים של חלב אם עבור האמא והתינוק.

3 topics
במחקר פורץ דרך זוהו חיידקי מעי חדשים אצל תינוקות

מדענים גילו חיידק מעי חדש זן של Bifidobacterium longum (B. longum) הנפוץ בתקופת המעבר בין ינקות לגיל הרך. התגלית שפורסמה בכתב העת המדעי Cell, תורמת להבנת מיקרוביום המעי של התינוק וכיצד הוא מתפתח עם הגדילה. עבודה זו מאפשרת לזהות את הדור הבא של פתרונות תזונתיים ופרוביוטיקה לתמיכה בגדילה והתפתחות ילדים. פורסם ב- 14.11.2022

3 דקות קריאה
3 topics
The Nest 49: תזונה נכונה לגדילה והתפתחות של פעוטות

שיעורי הגדילה המהירים ביותר במשקל ובאורך מתרחשים במהלך חיי העובר ובשנתיים הראשונות לחייו, לאחר הלידה ובמהלך גיל ההתבגרות. תזונה בילדות חיונית לגדילה והתפתחות נאותים, כולל תפקוד תקין של מערכת החיסון והתפתחות המוח

1 דקות קריאה Mauro Fisberg, Marie-Noëlle Horcajada, Nicolas Bonnet,
4 topics
תפקיד HMO's - אוליגוסכרידים בחלב אם

פורסם: 10 בינואר, 2021 פגים מהווים קבוצת ילודים פגיעה במיוחד, אשר מתמודדים עם סיכונים בריאותיים ספציפיים הקשורים לחוסר הבשלות שלהם בשילוב עם צרכים תזונתיים מוגברים.

4 topics
כיצד יכולים פגים להפיק תועלת מאוליגוסכרידים בחלב אם

פורסם: 11 ביוני, 2021 כיצד פגים יכולים להפיק תועלת מאוליגוסכרידים בחלב אם? עד כ-50% מהפגים סובלים מאי סבילות להזנה, מצב רפואי זה מביא לצריכה לא אופטימלית של נוטריינטים ולפגיעה בגדילה נאותה.

3 topics
כיצד למקסם תועלת מגליקנים תזונתיים בתחילת החיים

מרצה: Giles Major מיקרוביום המעי מהווה מערכת המסייעת בהתמודדות מול פתוגנים במעי העלולים לגרום למחלות באמצעות תגובות דלקתיות מקומיות ומערכתיות. על אף שהמיקרוביום ייחודי בכל פרט, קיימים שילובים וכמויות מסוימות של מיני חיידקים המצויים במעי המתארים מהו מיקרוביום בריא. התפתחות המיקרוביוטה רציפה וכל שלב משפיע על השלב הבא. השגת מיקרוביום בריא בשלב מוקדם תמנע אפקט כדור שלג בשלבים מאוחרים יותר. הרצאה זו מתמקדת בגליקנים כדוגמת HMO וכיצד יכולים לעזור בעיצוב המיקרוביום בינקות ולהוות בסיס להמשך החיים.

The 54th ESPGHAN Annual Meeting

הכינוס השנתי ה- 54 במספר של ה- ESPGHAN יתקיים השנה בקופנהגן, דנמרק בתאריכים 22-25.6

4 topics
תפקידה המכריע של התזונה לבריאות עתידית

מהי תקופת 1000 הימים? פרופ' צבי ויצמן מדבר על חשיבות תקופה זו ועל תפקידה המכריע בתכנות לטווח ארוך לבריאות עתידית בהקשר של מחלות מטאבוליות, שיפור תפקוד מערכת החיסון ומניעת זיהומים ואלרגיות. מה תפקיד המפתח של תקופה זו בהקשר למיקרוביום, חלב אם וכיצד ע"י תמ"ל ניתן להשפיע בתקופה קריטית זו על הבריאות העתידית.

2 topics
הרווח הכפול בחיסון נשים מניקות נגד נגיף הקורונה

ד"ר אילן יונגסטר, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים במרכז הרפואי שמיר מספר על מחקר קוהורט פרוספקטיבי שערך אשר בדק השפעת חיסון נגד נגיף הקורונה בקרב נשים מניקות. במחקר נבחנו שני היבטים עיקריים: #תופעות לוואי מיוחדות בנשים המניקות ובתינוקות שלהן לאחר קבלת החיסון #בדיקת נוכחות נוגדנים בחלב האם